دیجیتال مارکتینگ

هنوز هم وقتی به خیلی‌ها می‌گویی بازاریابم اولین پاسخی که تحویلتان می‌دهند این است: «آهان یعنی می‌رید این ور و اون ور به مردم می‌گید که بیاین این چیزا رو بخرین؟» حالا در این وانفسا که هنوز ملت تصورشان از بازاریاب همین جمله‌ای است که غالبا می‌گویند یک نوع بازاریابی جدید در بازار دیجیتال با عنوان «دیجیتال مارکتینگ» هم پیدایش شده، اکثریت افرادی هم که به آن آشنایی ندارند تا از یک دیجیتال مارکتر ، عبارت دیجیتال مارکتینگ را می‌شنوند می‌پرسند: «آهان نتورک مارکتینگ، بازاریابی شبکه‌ای و اینا دیگه؟ اتفاقا یکی از رفقا خیلی به من اصرار می‌کرد برم تو این کار!» حالا باید دو ساعت توضیح بدهی که نه این مارکتینگ آن مارکتینگ نیست!
معمولا وقتی که گفته می‌شود که دیجیتال مارکتینگ، نتورک مارکتینگ نیست، و این توضیح کوتاه ارائه می‌شود که دیجیتال مارکتینگ عبارت است از بهره‌برداری از ابزار‌های دیجیتال مارکتینگ به منظور پیدا کردن بازار‌ها و فرصت‌های جدید در حوزه فروش کالا و خدمات، چون توضیح مقداری گنگ است اولین سئوالی که پرسیده می‌شود این است که خب یعنی چی؟ و چون در ضمیر ناخودآگاه دیجیتال مارکتر‌ها همیشه گوگل بیدار است پاسخی که داده می‌شود معمولا این گونه مثال زده می‌شود: «مثلا گوگل، ما از گوگل استفاده می‌کنیم که محصولات و خدمات را بازاریابی کنیم!» اگر فکر می‌کنید که در این مرحله کار تمام می‌شود و دیگر سئوالی نمی‌پرسند سخت در اشتباهید!

معمولا بعد از آوردن اسم گوگل و مثالی که در مورد دیجیتال مارکتینگ زده می‌شود یک سئوال اساسی در ذهن طرف مقابل شکل می‌گیرد که «اگه من یه چیزی داشته باشم شما چه جوری می‌تونی در گوگل بفروشیش؟» و این بدترین نقطه‌ای است که یک دیجیتال مارکتر می‌تواند در آن گیر کند، این جاست که باید شروع کنی در مورد سئو، تولید محتوا، الگوریتم‌های گوگل، ضرورتِ داشتن یک سایت، راه‌های زودبازده‌تر مثل تبلیغات گوگل ادوردز توضیح بدهی اما نهایتا پاسخی که می‌شنوی این است: «خب در مجموع من نفهمیدم شما چه طور محصول منو تو گوگل می‌فروشین!»، راستش دیجیتال مارکتینگ همین قدر آسان و همین قدر سخت است!

 

دیجیتال مارکتینگ خیلی آسان!!!

 

دیجیتال مارکتینگ آسان است چون همه افراد امروزه با آن سروکار دارند مادرها و خاله‌ها در کلی صفحه اینستاگرام خرید لباس، وسایل آشپزخانه و … عضوند، پدر‌ها وقتی با دوستانشان دور هم نشسته‌اند و در مورد قیمت تیبای مدل ۹۵ سفید اختلاف می‌افتد به‌سرعت به هم می‌گویند که در گوگل سِرچ کن! تقریبا همه امروز در فضای دیجیتال هستند فرصتی که هیچ وقت در اختیار ما نبوده است، در هیچ یک از ساختار‌های گذشته بازاریابی و با هیچ‌کدام از ابزار‌های قدیمی بازاریابی نمی‌شد این همه مشتری بالقوه را جایی جمع کرد!

اما دیجیتال مارکتینگ سخت هم هست به همان دلیلی که آسان بود چون این همه مشتری‌های بالقوه در آن جمع هستند اما در عین حال کلی فروشنده هم آن‌جا هستند که همه قصد دارند محصولات خود را بفروشند، در این بازار مکاره هر کس اصول کار در آن را بهتر بلد باشد، هوشمندانه‌تر عمل کند، مدام نتایج را رصد کند و برنامه‌ریزی داشته باشد موفق‌تر است. این‌جا برای جلب توجه مشتری‌ها که کلی انتخاب دارند و با کوچک‌ترین چیزی حواسشان پرت می‌شود و به آن سر بازار پیش رقیب شما می‌روند باید تلاش فراوانی کرد اما غالبا این گونه است که بسیاری از کسب‌و‌کار‌های تازه‌کار در این میدان چون فقط آسانی را می‌بینند به اشتباه می‌افتند.

 

هرچند دیجیتال مارکتینگ بر مبنای ابزار‌هایی که در آن استفاده می‌شود نامگذاری شده اما واقعیت این است که ابزار‌ها بدون فکر، استراتژی و برنامه نه‌تنها که کاربردی ندارد بلکه ممکن آسیب‌زننده هم باشد از این رو آژانس‌ها و مجموعه‌های بازاریابی دیجیتال و دیجیتال مارکتینگ به این منظور ایجاد شده‌اند که راهنما، مشاور و همکاری برای کسب‌و‌کار‌هایی باشند که قصد دارند در بازار دیجیتال با این همه مشتری و البته با این همه رقیب، خودی نشان بدهند، سرآمد شوند، برند بسازند یا کسب درآمد کنند.

انواع روش های بازاریابی دیجیتال اعم از تبلیغات دیجیتالی، سئو یا بازاریابی موتورهای جستجو گر، بازاریابی شبکه های اجتماعی، ایمیل مارکتینگ و حتی اس ام اس مارکتینگ و روش‌های مختلف دیگری که وجود دارد یا در آینده به کمک می‌آید برای تسهیل کسب‌و‌کار و رونق آن است. با رشد دنیای دیجیتال نیز هر روز ابزار‌های دیجیتال مارکتینگ جدیدی در اختیار ما قرار می‌گیرد که ما را ناچار می‌کند که بین این ابزار‌ها دست به انتخاب بزنیم و باید گفت که بدون دانش کافی یا گرفتن مشاوره دقیق، فعالیت در این عرصه بسیار سخت بوده و ممکن است هزینه‌های بالایی داشته باشد.

تبلیغات دیجیتالی یک استراتژی تبلیغاتی هدفمند و مبتنی بر اطلاعات در بازار دیجیتال است که جهت دسترسی به مصرف کنندگان در هر مرحله از قیف خرید و انتقال آن‌ها از یک مرحله به مرحله بعد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زندگی بشری با پدیده‌ای به نام کمیابی گره خورده است، اولین کمیابی که در زندگی همه ما و از زمانی که خودمان را می‌شناسیم و برای زندگی‌مان برنامه‌ریزی می‌کند با حقیقت تلخ آن آشنا می‌شویم «زمان» است، این که لحظه‌ها در گذرند، ما فرصت چندانی نداریم و البته همیشه کسانی هستند که از زمانی که در اختیار ما و آن‌هاست بهتر استفاده می‌کنند و از ما جلو می‌زنند، به خاطر همین کمیابی است که ما دست به برنامه‌ریزی می‌زنیم و بازه‌های زمانی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت برای دستیابی به اهدافمان تعیین می‌کنیم.

اگر راستش را بخواهید شاید کلیدواژه بازاریابی دیجیتال هم همین استفاده بهینه‌تر از زمان است، بازاریابی دیجیتال با مجموعه‌ای از امکانات که در اختیار ما قرار می‌دهد این امکان را برایمان فراهم می‌کند که بهتر از زمانمان استفاده کنیم، در هر لحظه نتایج را رصد کنیم و متناسب با تغییرات و اتفاقات لحظه‌ای تصمیم بگیریم، عمل کنیم و اگر شکست خوردیم راه دیگری را امتحان کنیم اما در همین جا نیز پدیده کمیابی وجود دارد ما نمی‌توانیم از همه ابزار‌ها در یک زمان استفاده کنیم پس باید دست به انتخاب بزنیم، انتخاب‌هایی که نیازمند دانش، اطلاعات و تجربه است.

دیجیتال مارکتینگ از دو خصیصه زندگی پیشرفته برخوردار است: فایده‌گرایی و نتیجه‌گرایی! فایده‌گرا از آن جهت که سعی می‌کند کار‌هایی را به انجام برساند که بازگشت مالی داشته باشد. نتیجه‌گرا از این حیث که اگر شکست هم بخورد اطلاعاتی را در اختیار کسب‌‌وکار قرار می‌دهد که از شکست‌های بعدی جلوگیری می‌کند و بهینه‌سازی را به دنبال دارد. واقعا چه چیزی از این دو بهتر؟!

اگر به دنبال مجالی برای دریچه‌ای هدفمند و صادق به سمت بازاریابی دیجیتال هستید، اگر تمایل و انگیزه کافی برای رشد کسب ‌و کارتان دارید و اگر به دنبال این هستید که در بازار دیجیتال خودتان را نشان بدهید، ما در آژانس تبلیغات و ارتباطات خلاق لانچرز منتظر شماییم و لازم هم نیست شما با ما تماس بگیرید، مرحمت شما برای این که لطف کرده‌اید و شماره‌تان را در فرم زیر گذاشتید فراموش نمی‌کنیم و حتما در اولین فرصت با شما تماس می‌گیریم تا مسیری را با هم همقدم شویم!